Calypso 2 Deluxe Chair No Arms Charcoal
Product Code:
CH2801CH
Pack Of
1
The Calypso 2 Deluxe Chair is the ultimate office chair for those who demand comfort and flexibility. With its Asynchro mechanism, you can independently adjust the height, back, and seat angle to find the perfect position for your body. The backrest angle can be fixed or set to free float with the user, providing maximum support and comfort. The high back office chair is perfect for those who need extra support for their neck and shoulders. The swivel office chair allows you to easily move around your workspace, while the 100% man-made office chair fabric is durable and easy to clean. Invest in the Calypso 2 Deluxe Chair for a comfortable and productive workday.
- General
- The Calypso 2 Deluxe Chair is the ultimate office chair for those who demand comfort and flexibility. With its Asynchro mechanism, you can independently adjust the height, back, and seat angle to find the perfect position for your body. The backrest angle can be fixed or set to free float with the user, providing maximum support and comfort. The high back office chair is perfect for those who need extra support for their neck and shoulders. The swivel office chair allows you to easily move around your workspace, while the 100% man-made office chair fabric is durable and easy to clean. Invest in the Calypso 2 Deluxe Chair for a comfortable and productive workday.
| Colour | Charcoal |
| Material | Fabric |
| Weight | 10.3kg |
| Standards | BS EN 13351:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 475-610mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Charcoal |
| With Arms | No Arms - Arms Available |
| Back/Seat Action | Asynchro Mechanism |
| Back Height | 490mm |
| Back Width | 445mm |
| Seat Width | 460mm |
| Seat Depth | 450mm |
| 5 star swivel base with castors |
| Asynchro recline mechanism allows you to adjust the seat and back independently of each other |
| Deep cushioned seat and back upholstered in a tough wearing fabric |
| Height adjustable seat |
| Suitable for up to 8 hours use |
| Versatile upholstered desk chair ideal for commercial offices and call centres |
×